З 16 січня 2021-го набула чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Згідно з нею інформація про товари та послуги на території України надається українською.
Законодавство вимагає, аби відтепер підприємства, установи та організації усіх форм власності, підприємці й інші суб’єкти господарювання обслуговували та інформували споживачів про товари і послуги державною мовою. Це також стосується діяльності інтернет-магазинів та інтернет-каталогів.
Вимога розповсюджується на виробників, виконавців і продавців послуг. Відтак інформаціїя на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, квитках, меню, будь-якому маркуванні повинна бути розміщена українською мовою. Водночас вона може дублюватися іншими мовами в обсягу, який не перебільшує визначений законом про захист прав споживачів обсяг інформації українською.
В інформації про товари, роботи чи послуги, наданій державною мовою, закон допускає використання слів, скорочень, абревіатур та позначень англійською мовою та/або з використанням літер латинського та/або грецького алфавітів.
Також на вимогу клієнта дозволяється обслуговування іншою не державною мовою, якщо сторони знайдуть прийнятну для обох мову комунікації.
Якщо ж споживач все ж потрапить у ситуацію, коли будуть порушені його права на отримання інформації та послуг українською мовою, то насамперед він має зафіксувати порушення у книзі скарг і звернутися до менеджера або вищої керівної посадової особи установи з проханням її виправити.
Також кожен громадянин може письмово поскаржитися на ім’я Уповноваженого із захисту державної мови і надіслати скаргу звичайним листом або електронною поштою.
Своєю чергою Секретаріат уповноваженого із захисту державної мови має право проводити позапланові перевірки суб’єктів господарювання щодо порушень мовного закону.