Такий висновок зробили фахівці Красноградського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області на підставі перевірки місцевих навчальних закладів. Харчування дітей в організованих колективах здійснюється відповідно до сезонних меню, складених із урахуванням гігієнічних принципів та натуральних норм продуктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11. 2004 р. № 1591. Вони погоджені з Держпродспоживслужбою, але через недофінасування не дотримуються. Вихованцям дитсадків та школярам бракує у переліку обов’язкового продуктового набору м’яса, риби , молока, сметани, сиру кисломолочного, фруктів, соків та овочів , — стверджують спеціалісти.
— Наразі найзбалансованіше меню та виконання норм харчування маємо лише у дитячих садках № 5 та № 17 Красноградської міської ради, — уточнює Інна Александрова, помічник лікаря-епідеміолога відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства районного управління Держпродспоживслужби. — У решти закладів освіти є з цим проблеми. Перевірки проводитимуться повторно.
Відтак фахівці радять батькам забезпечити збалансований раціон своїм чадам у домашніх умовах.
— Одним із важливих принципів раціонального харчування є правильно організований його режим, — пояснює співрозмовниця. — Доведено, що обов’язкова умова для нормальної шлункової секреції, — суворе дотримання встановлених проміжків між прийомами їжі. Оптимальною є перерва у 4-6 годин. При порушенні цієї вимоги погіршується травлення, знижується апетит. Найоптимальнішим співвідношенням білків, жирів та вуглеводів є пропорція 1:1:3,5. Водночас частка білків тваринного походження має бути в межах 63 відсотків, рослинних жирів – 18%.
Спеціалісти наголошують, незбалансоване харчування є причиною аліментарно-залежних захворювань. До них належать хвороби шлунково-кишкового тракту, обміну речовин, анемія тощо. Відсутність, недостатня кількість або збиткове надходження в організм вітамінів, мікроелементів призводить до проблем зі здоров’ям.
Спричинити тяжкі недуги може й систематичне вживання дітьми в їжу продуктів, до складу яких входять штучні барвники, консерванти, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, газ тощо. Вони викликають подразнення слизової оболонки шлунку і сприяють розвитку гастритів, виразкової хвороби, закрепів. Тож батькам наполегливо рекомендують виключити з дитячого раціону подібні “смаколики”. Натомість надавати перевагу стравам, збагаченим залізом, йодом, іншими мікроелементами та вітамінами.
— Бажано в організації дитячого харчування дотримуватися принципів наступності та єдності вимог, як вдома, так і в організованому колективі, — зазначила Інна Александрова. — Збалансована їжа є найважливішою складовою формування здоров’я дитини. Вона сприяє опірності фізичним факторам навколишнього середовища, високій фізичній і розумовій працездатності. Це загальновідомі істини. Проте мало їх просто знати, найважливіше — додержуватися.