Пам’ятний день встановлено з 2015-го року згідно з Указом президента на знак гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму.
Нагадаємо, 8 травня 1945-го набрав чинності Акт про беззастережну капітуляцію збройних сил нацистської Німеччини. Цей юридичний документ, який офіційно встановлював перемир’я на фронтах Другої світової війни, був підписаний напередодні о 02:41 за середньоєвропейським часом представниками Верховного командування Вермахту (центральний елемент керівної структури збройних сил Німеччини в період Другої світової війни), західних союзників та Радянського Союзу. Акт зобов’язав німецьких військовослужбовців припинити опір і здатися в полон, передати матеріальну частину збройних сил противнику. Фактично це означало вихід Німеччини з війни.
Символом Дня пам’яті та примирення є червоний мак. З 1914-го року ця квітка є також міжнародним символом пам’яті жертв військових і цивільних збройних конфліктів.